Permis de ședere în Europa

20 june 2022 31

Bună ziua. Cum e posibil să mă stabilesc cu traiul împreună cu soțul peste hotare (în Europa), în caz că el are cetațenie română, dar eu nu am, abia sunt în proces de redobândire?

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Bună Irina, legal puteţi să vă aflaţi 90 de zile, pentru a depăşi acest termen aveţi nevoie de permis de şedere a statului în care planificaţi să vă stabiliţi cu traiul, accesaţi site-ul ambasadei statului pentru informaţii suplimentare

Mai jos vă ataşez nişte informaţii ajutătoare :

https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/family-residence-rights/non-eu-wife-husband-children/index_ro.htm

Succes!

20 june 2022