Permis de ședere în RM sau solutii alternative

26 november 2019 47

Bună. Am un prieten din Australia care a venit în vizită recent. Nu are nevoie de viză pentru a intra în RM pentru o perioadă de 90 de zile, dar acum a hotărât că vrea să stea cel puțin un an în RM. Dacă termenul de 90 de zile expira, el este obligat să părăsească țara pentru alte 90 de zile sau e de ajuns doar să iasă din țară pentru câteva zile și după sa vină înapoi? M-am informat cum îi putem face permis de ședere, dar din majoritatea variantelor niciuna nu-i prea convine. Ce putem face? Merci anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
La expirarea termenului de 90 de zile, strainul va putea reintra pe teritoriul Moldovei doar dupa 90 de zile.
Alta solutie decit obtinerea unui permis de sedere de scurta sau lunga durata, nu exista pentru persoane fizice straine.

27 november 2019