Permis MD transcris in RO

02 january 2019 236

Buna ziua. Detin buletin romanesc, plus permisul moldovenesc este preschimbat in romanesc, am masina cu numere Poloneze (act de vinzare-cumparare este, detin pasaportul masiniii cu toate drepturile). Spuneti-mi, va rog, pot depasi termenul de 180 zile de aflare pe teritoriul R. Moldova cu masina? Sau este nevoie sa dau examen auto in RO, pentru a detine permis eliberat in Romania?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dumitru
Potrivit prevederilor legale autoturismul cu numere străine se poate afla pe teritoriul RM 180 zile într-un an, pentru încălcarea acestei prevederi aplică sancțiuni suficient de dure.

Pina ce nu veti scoate acea masina de pe teritoriul tarii, nu veti putea introduce in tara sub regim vamal temporar auto mai vechi... mai detaliat de 10 ani si/sau cu numere straine.
Totodată, puteți fi amendat pentru încălcarea termenului de ședere, cit și obligat de a achita contravaloarea.

02 january 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Permisul trebuie sa fie eliberat de statul strain, plus sa aveti acolo domiciliu. In acest caz, va veti putea afla pe teritoriul RM mai multe perioade de 180 zile (max. 10 ani).

03 january 2019