Permisiunea pentru a lua copilul peste hotare

28 october 2018 49

Am divortat in iunie 2017, copilul e cu mine (cu parintii mei), eu traiesc si lucrez in alt oras si achit datoriile dupa divort. Fostul sot a zis ca nu are nicio treaba daca pleaca din casa. El mi-a propus 300 lei pensie alimentara (aratand un venit oficial de cam o mie lei), pe care am refuzat-o. Mai este alt copil din prima casatorie a fostului. L-am crescut 13 ani si dupa divort a trait 2 luni cu tatal sau, dar se plangea mereu si l-am primit la parintii mei. Mai are un an si pleaca la universitate. Fostul nu particita aproape deloc la intretinerea lor. La moment, doresc sa ma casatoresc cu un cetatean nu din MD. Si doresc sa-mi iau copilul cu mine, dar inteleg ca fostul nu imi va da permisiunea. La ce instanta pot apela si cum pot hotari situatia data? Judecata mi-a dat drepturile mie asupra copilului.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bună ziua,
După divorț instanța a dispus ca copilul va avea domiciliul cu mama din cîteodată înțeleg.
La etapa actuală, pentru a putea lua copilul la trai permanent peste hotare, urmează că tatăl sa exprime acordul, autentificat notarial,
Sigur dacă tatăl refuză, există posibilitatea de al impune, în acest sens înaintînd o acțiune... mai detaliat în instanța de judecată.
Hotărîre a în cauză că substitui acordul tatălui, astfel, copilul va putea pleca peste hotare și înregistra acolo domiciliul permanent în lipsa de careva impedimente

29 october 2018