Permisul de conducere international care se elibereaza din septembrie 2018, e valabil in Marea Britanie?

10 january 2019 50

Salut! Muncesc in Marea Britanie de 4 ani si doresc sa procur o masina, dar permisul moldovenesc nu e valabil decat 6 luni. Daca perfectez permis international, voi avea dreptul sa circul in Marea Britanie? Multumesc.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Buna,
Permisul de conducere internațional este valabil la conducerea vehiculelor în traficul internaţional numai în prezenţa permisului de conducere naţional și se va elibera pe un termen de până la trei ani. Actul își pierde valabilitatea la anularea dreptului de a conduce vehicule și la retragerea permisului de conducere... mai detaliat naţional.

Din moment ce aveti viza de resedinta in Marea Britanie (deoarece munciti acolo deja de 4 ani) urmeaza sa va schimbati permisul in unul eliberat de autoritatile Marii Britanii.

Mai multe informatii gasiti aici : https://www.licencebureau.co.uk/wp-content/uploads/Driving-in-Britain-as-visitor-or-resident.pdf

10 january 2019