Persoana imprumuta bani, dar nu-i intoarce

16 june 2020 134

Buna ziua! Timp de o perioada indelungata i-am imprumutat bani unui bun prieten din motiv ca avea probleme cu servicul si avea nevoie de bani. S-a adunat o suma de aproximativ 7.000 de lei. Din momentul in care l-am intrebat cand imi intoarce datoria, imi raspundea la mesaje cu intarziere de cateva zile, iar acum nu raspunde deloc. Ulterior am aflat ca acesta are datorii de sute de euro la persoane care candva ii erau buni prieteni, colegi de scoala sau serviciu. Nimanui nu rapunde la mesaje sau la telefon, iar ulterior aflu ca intentionaza sa-si mai cumpere si masina, cel mai probabil din banii imprumutati. Evident ca nu exista acte juridice care ar confirma faptul ca persoana data datoreaza bani, sunt insa mesaje de pe facebook si inregistrari telefonice. Pot cere astfel banii inapoi prin intermediul instantei de judecata? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Vadim!

Puteți încerca, corespondența pe care o aveți cu această persoană ar fi o dovadă a recunoașterii datoriei, dacă acesta a recunoscut în conversațiile sale electronice că vă datorează suma respectivă.
Nimeni nu vă poate promite că o să câștigați și care ar fi șansele de câștig, îndeosebi datorită faptului că... mai detaliat dosarul respectiv este o cauză care se examinează în procedura cu valoare redusă (scrisă), fără participarea părților, iar pentru a vă proba pretențiile ar fi cazul solicitați examinarea cauzei cu participarea părților.

Succes.

16 june 2020