Persoana invinuita de savarsirea infractiunii prevazute de articolul 264/1 CP

11 march 2020 91

O persoana invinuita de savarsirea infractiunii prevazute de articolul 264/1 CP poate fi eliberata de raspundere penala in baza art. 53 alin. d) sau art. 57 CP?

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua!

Teoretic poate. Acest lucru tine de discretia procurorului (la faza urmaririi penale) sau a judecatorului (la faza judecarii cauzei). Pentru liberarea de raspundere penala in baza acestui temei este necesar intrunirea tuturor conditiilor inscrise in continutul art.57 Cod penal, inclusiv autodenuntarea.

In practica judiciara, liberarea de raspundere penala... mai detaliat in baza acestui temei pentru comiterea unei astfel de infractiuni este foarte rar intalnita.

12 march 2020