Persoane care contribuie la infaptuirea justitiei

09 august 2019 82

Salut. Raspundeti-mi, va rog: inafara de judecatori si reprezentantii procuraturii, cine mai este inclus in categoria de "persoane care contribuie la infaptuirea justitiei"? Notarii, executorii testamentari, ofiterii de urmarire penala pot fi inclusi? Mersi.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Depinde in ce context vă interesează.
Oricum, nu cred ca cei enumerați de Dvs pot fi atribuiti la aceasta categorie, cu excepția notarilor. Pentru că de ex. judecatorii si procuroii nu "contribuie" doar la infaptuirea justiției, ci o fac.
Spre exemplu, Codul Fiscal prevede urmatoarea noțiune:
Activitate profesională în... mai detaliat sectorul justiţiei – activitate permanentă desfăşurată în cadrul formelor de organizare a activităţii prevăzute de lege de către avocat, avocat-stagiar, notar public, executor judecătoresc, administrator autorizat, mediator, expert judiciar în cadrul biroului de expertiză judiciară.

10 august 2019