Pierderea contractului individual de muncă de către angajat

14 january 2021 43

Bună ziua. În cazul în care angajatul a pierdut contractul individual de muncă, iar în urma unor litigii acesta are nevoie de el, angajatorul este în drept să-i ofere un dublicat? Care este procedura în acest caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da desigur, puteți solicita copia contractuluai individual de muncă iar în cazul în care acesta refuză poate fi solicitat în instanța de judecată la examinarea litigiului prin care judecătorul va obliga prezentarea copiei.

15 january 2021