Plangere la politie

04 june 2019 51

Daca ii spui unui prieten niste lucruri mai urate despre alta persoana, se sanctioneaza? Mesajele sunt pe retelele de socializare. E adevarat ca dupa 6 luni nu se mai poate face nimic?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Andrei.

Acțiunile respective pot cădea sub incidența art. 69 (injuria) și art. 70 (calomnia) din Codul contravențional: http://www.legis.md/cautare/rezultate/115927

Termenul general de prescripție a răspunderii contravenționale este de un an și se reduce la jumătate pentru persoanele care la data săvârşirii contravenției erau minore.

Termenul de prescripție curge de la data săvîrşirii... mai detaliat contravenției, iar scurgerea acestui termen înlătură răspunderea contravențională.

23 september 2019