Plecare cu copil minor in vacanta

28 april 2020 516

Buna ziua. Am o fetiță de 1 anișor. Pot sa-i fac pasaportul fara acordul tatalui ei? Vreau sa plec cu ea in vacanta. Mentionez ca fata poarta numele lui, dar noi nu suntem căsătoriți legal. Ce pot face, pentru ca el a zis ca nu-mi permite si ma amenința că o sa ma dea la poliție ca am rapit fata?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Liliana,

Pentru perfectarea pașaportului în cazul minorului, inclusiv al celuia asupra căruia este instituită tutela sau curatela, în calitate de solicitant acţionează reprezentantul legal al acestuia (unul dintre părinţi, tutorele, curatorul), cu prezenţa obligatorie a persoanei reprezentate (copilul).

29 april 2020