Plecarea copilului de 2 ani peste hotare doar cu mama

07 december 2018 27

Ce documente sunt necesare pentru a face procura copilului de 2 ani sa plece peste hotare doar cu mama?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Daca pleaca in vacanta, excursie sau la tratament, si copilul va fi însoțit de mama - nu este nevoie de vreo procura.
--
Daca pleaca pentru a se stabili in altă țară cu traiul, necesită a fi perfectata o declaratie autentificata notarial, data de catre celalalt parinte, privind... mai detaliat acordul la traversarea frontierei de stat de catre copilul sau in scop de stabilire a domiciliului in străinătate.

07 december 2018