Plecarea cu copilul peste hotare

10 july 2017 93

Am un copil de 3 ani vreau sa depun actele la divort si impreuna cu copilul sa plecam din tara si tatal nu e deacord sa permita copilului iesirea din tara, el fiind un om agresiv, ma ameninta mereu si ma insulta. In ce cazuri nu am nevoie de acordul lui pentru a pleca cu copilul din tara?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Nu aveți nevoie de acordul acesta doar in cazul cind doriti să ieșiți din țară pentru o scurtă durată, mai exact până la 3 luni.

Dacă doriți să vă stabiliți cu copilul peste hotarele țării atunci aveți nevoie și de acordul tatălui.

10 july 2017
  • Advocate
  • Other violations

In cazul in care tatăl refuza, tinind cont de interesul superior al copilului minor, puteți înainta in instanța o acțiune prin care sa solicitați acel acord.

11 july 2017