Plecarea peste hotare

04 june 2020 25

Buna! Doresc sa plec peste hotare la munca pe un termen mai mare de 3 luni. Copilul îl las la grija surorii. Ce acte ar trebui sa întocmesc ca sa fie totul legal si fostul concubin sa nu poată sa-mi facă probleme?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Mergeți la asistenta sociala daca sunteți in afara orașului, sau la preturile de sector in cazul Chișinău, direcția pentru protecția copilului, anunțați despre intenție si solicitati informatii cit si condițiile, deja ei urmează sa va indrume in acest sens.

05 june 2020