Plecarea peste hotarele RM a mamei cu copil minor si stablirea domiciliului fara acordul tatalui

03 october 2019 260

Mama a plecat peste hotarele RM cu copil de 8 ani fara acordul tatalui, a stabilit domiciliul minorului in alta tara si l-a inmatriculat intr-o institutie de invatamant. Cum se califica aceste actiuni?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Există o declarație legalizată notarial sau o hotărâre judecătorească prin care s-a stabilit domiciliul copilului cu mama?
Indiferent de faptul dacă părinții au convenit ca domiciliul minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani să fie cu mama, la stabilirea domiciliului minorului peste hotare cu unul dintre părinți este necesară... mai detaliat declarația legalizată notarial prin care al doilea părinte își exprimă acordul în acest sens.
O careva sancțiune de natură contravențională sau penală pentru eludarea acestei cerințe legale nu prevăzută de lege.

04 october 2019