Plecari peste hotare cu credit neachitat

12 april 2019 165

Spuneti-mi, daca ai credite neachitate, poti pleca peste hotare, nu ai probleme la vama?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Busuioc

Chiar dacă persoana are credite nerambursate aceasta poate pleca peste hotare.
În cazul în care debitorul se eschivează de la executarea documentului executoriu însă dispune de bunuri și bani la cererea creditorului, executorul judecătoresc înaintează în instanța de judecată un demers privind aplicarea interdicției de a ieși din țara.
Practica... mai detaliat recentă a instantelor de judecată arată că această măsură nu se aplică atât de des, mai ales ca executorul judecătoresc trebuie sa dovedească ca a întreprins toate măsurile prevazute de lege și acesta nu au dat efectul scontat și doar în acest caz, instanțe poate dispune aplicarea aplicarea interdicției. Totodată, instanţa poate și sa nu dispună această măsură.

13 april 2019