Poate banca sa desfaca contractul si sa ma puna sa achit toată datoria?

27 february 2021 25

Buna ziua. Am un credit luat la banca. Din cauza ca nu mi se achita salariul, nu am rambursat la timp ratele, dar din luna ianuarie achit in fiecare luna câte puțin. S-au adunat penalitati mari. M-au sunat creditorii si mi-au zis că trebuie să achit o suma anumita până la sfârșitul lunii, în caz contrar ei desfac contractul si va trebui sa achit toata datoria imediat. Ce sa fac, cum sa procedez? Eu le-am spus ca nu imi achita salariul si i-am rugat sa mai astepte un pic până găsesc alt serviciu, dar au zis ca nu se poate.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Tatiana, banca e în drept să desfacă contractul, ei vor acosta pe DVS în istanță. Cum nimește cererea lor în istanță, socotiți că contract e desfăcut. Ce se referă la achitarea în total a creditului, DVS decideți cum să procedați, dacă nu sînteți în stare, hotărîrea de incasare... mai detaliat se duce la executor și mai departe o să duceți tratative cu executorul, o să decideți cum să achitați Banca nu poate să vă impună să achitați suma integrală, ce se primește DVS ttrebue să vă duceți să furați o altă bancă pantru achita toată suma, nu-i normal, fiți calmă și nu mergiți la așa ceva. Dacă vreți noi putem reveni la discuție pe viberul meu 068669950.

28 february 2021