Poate cineva face o vizita in Anglia daca are interdictie pe Austria?

11 june 2019 76

Buna ziua. Viitorul meu cumnat are interdictie pe Austria (cred eu ca pe intreg spatiul Schengen, cum se dau de obicei). Eu doresc sa fac nunta in Londra unde locuiesc cu viitorul sot de 5 ani. Dorim sa ne fie alaturi si familia, printre care si cumnatul meu. El spune ca nu poate ajunge din cauza interdictiei pe Austria. Dar interdictia se aplica doar pe spatiul Schengen si din cate stiu, UK nu face parte. Poate sa ajunga aici? Va multumesc.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Elena.

Circumstanțele expuse în întrebare sunt reglementate de legislația statelor menționate.

Regatul Unit are acces la Sistemul de Informații Schengen. Probabil că legislația lor prevede posibilitatea de a refuza intrarea pe teritoriul lor a persoanelor cu interdicție în spațiul Schengen.

Contactați un jurist din Marea Britanie pentru a primi un răspuns corect... mai detaliat la întrebarea dumneavoastră.

24 september 2019