Poate cineva fi pedepsit de 2 ori pentru aceeasi fapta?

07 november 2018 38

Buna ziua! Este posibil ca o persoana sa fie judecata de doua ori penreu aceeasi fapta? Concubinul meu se tot chinuie pe drumuri din 2010, fiind judecat de articolul 171, 172, fara a fi vinovat. I-au dat 5 ani sa nu paraseasca tara si a respectat pana acum 4 ani si 8 luni. Acum, la ultima sedinta, au cerut sa-i dea 5 ani in penintenciar de tip seminchis. E posibil sa fie pedepsit de doua ori pentru aceeasi fapta, tinand cont ca a stat in tara fara a o parasi 4 ani si 8 luni si a achitat amenda.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, obligarea de a nu parasi tara este o masura preventiva, aceasta nu este o pedeapsa, pedeapsa in cazul dvs., este inchisoarea, in penitenciar de tip semiinchis, respectiv, aceasta nu este o dubla condamnare pentru una si aceiasi fapta.

07 november 2018
  • Legal consultant

Dl. Cristian, d-na Elena a avut în vedere art. 22 CPP - Dreptul de a nu fi urmărit, judecat sau pedepsit
de mai multe ori
... mai detaliat (1) Nimeni nu poate fi urmărit de organele de urmărire penală, judecat sau pedepsit de instanţa judecătorească de mai multe ori pentru aceeaşi faptă.
(2) Scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale împiedică punerea repetată sub învinuire a aceleiaşi persoane pentru aceeaşi faptă, cu excepţia cazurilor cînd fapte noi ori recent descoperite sau un viciu fundamental în cadrul procedurii precedente au afectat hotărîrea respectivă.
(3) Hotărîrea organului de urmărire penală de scoatere a persoanei de sub urmărire penală sau de încetare a urmăririi penale, precum şi hotărîrea judecătorească definitivă, împiedică reluarea urmăririi penale, punerea sub o învinuire mai gravă sau stabilirea unei pedepse mai aspre pentru aceeaşi persoană pentru aceeaşi faptă, cu excepţia cazurilor cînd fapte noi ori recent descoperite sau un viciu fundamental în cadrul procedurii precedente au afectat hotărîrea pronunţată. Ce se refereă la pedeapsa suplimentară asta e altă chestie.

03 january 2020