Poate copilul sa devina copropietar al casei tatalui?

01 august 2019 26

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, eu cu concubinul meu avem un copil minor. Concubinul meu are un apartament. Poate copilul sa devina copropietar al casei tatalui? Tata copilului il poate instraina, fara ca sa ramina nimic copilului? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Imobilul respectiv constituie proprietate personală a concubinului Dvs. și doar el decide modul în care își administrează bunurile sale, cui i le înstrăinează și în ce condiții, fără a avea necesitate de acordul dvs. sau al copilului.
Părintele singur decide ce să îi doneze copilului, ce să-i transmită cu titlu... mai detaliat oneros, ce îi va lăsa moștenire, dacă va decide să-i lase ceva și nu îl va dezmoșteni.

Succes.

02 august 2019