Poate executorul judecatoresc sa puna sechestru pe cardul pe care primesc indemnizatia copilului?

26 october 2022 77

Buna ziua. Am un credit neachitat, pentru care fapt am fost data in judecată. Recent am primit o scrisoare de la executorul judecatoresc ca am de achitat mai mult de 9.000 lei. Conturile imi sunt blocate. In 2020 am avut un card social unde primeam indemnizația pentru copil. Recent am facut gradul de invaliditate al copilului. La banca am aflat ca cardul mentionat este expirat, dar pe cont sunt 1.400 lei. Am mers astazi la executor ca sa-mi dezblocheze cardul, iar acesta a spus ca pana nu achit macar ceva, el nu va scoate sechestrul. Am semnat ceva cu gandul ca va scoate sechestrul de pe card, dar el imi spune ca banii care au mai ramas vor fi sustrasi. I-am explicat ca pot sa achit doar cate 1.000 lei pe luna, dar sa imi fie ridicat sechestrul de pe card, pentru ca nu am alt venit. Executorul insista ca pana nu achit datoria, nu poate ridica sechestru si mi-a zis sa-l sun saptamana viitoare. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Renata, cțiunele executorului sunt ilegale. DVS trebuie să-i atenționați,că executorul dacă n-o sărîdice sechestru pe cardul bancar, el poartă răspundere penală,conform Codului penal pentru a primio informație mai amplă,DVS sunteți în drept să apelați la viberul de pe telefonul +37368669950 Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul... mai detaliat de serviciu

(1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

(2) Aceeaşi acţiune:

a) - exclusă

b) săvîrşită de o persoană cu funcţie de demnitate publică;

b1) săvîrșită din interes material, în scopul realizării altor interese personale sau în interesul unei terţe persoane;

c) soldată cu urmări grave

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

(3) Abuzul de putere sau abuzul de serviciu, săvîrşit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizaţii criminale,

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 ani şi 15 ani.

27 october 2022