Poate executorul judecătoresc să pună sechestru pe imobilul care este procurat în credit și respectiv se află în gaj la bancă?

12 april 2023 63

Bună ziua! Am contractat un împrumut fără gaj și nu l-am rambursat. Creditorul m-a dat în judecată și acum trebuie să restitui datoria. Eu dețin un apartament procurat în credit care este gajat la bancă. Executorul judecătoresc poate sechestra bunul imobil, dacă acesta se află în gaj la bancă și acolo nu am datorii? Dacă da, atunci care ar fi procedura ca să nu rămân fară apartament? Menționez că nu am toată suma de bani ca să pot stinge datoria integral. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Poate sechestra.
dar dacă e unica locuină, nu o poate vinde.

13 april 2023