Poate executorul judecatoresc să vândă apartamentul daca doar 1 din cei 3 coproprietari e datornic?

22 december 2022 280

Bună ziua. Fratele s-a îndatorat la firme de creditare și nu a rambursat creditele. Acum executorul ne-a anunțat că va scoate la vânzare apartamentul unde fratele e unul din cei 3 coproprietari. Cum poate să-l vândă dacă suntem 3 coproprietari și doar unul e datornic? Cunosc că pentru a vinde o cotă-parte din apartament este nevoie de acordul celorlalți coproprietari. Sau în cazul executorului judecatoresc legea nu funcționează?

Jurist comments 1

  • Advocate

executorul judecătoresc poate urmări cota-parte a debitorului chiar și fără acordul celorlalți coproprietari, dar le propune lor mai întâi cumpărarea cotei-părți a debitorului...........în rest, citiți Codul de executare care reglementează procedura urmăririi bunurilor debitorului, inclusiv a cotei-părți dintr-un bun proprietate comună

22 december 2022