Poate fi aplicat sechestru pe conturile bancare ale sotiei?

07 june 2022 318

Buna ziua. Am cateva credite pe care nu le-am rambursat. unii creditori s-au adresat in judecata. In aceasta situatie, poate fi aplicat sechestru pe conturile bancare ale sotiei, pe langa conturile mele? Ea nu figureaza in nicio capacitate la contractarea creditelor amintite.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Dl. Alexandru.

Sechestrul poate fi aplicat și pe conturile soției dat fiind faptul că prin căsătorie toate bunurile sunt în proprietate comună în devălmășie. Dacă Dvs. nu executați obligațiile Dvs pecuniare, creditorii se pot adresa soției pentru stingerea creanței.

07 june 2022