Poate fi blocată indemnizaţia unicä la naşterea copilului de catre executorul judecatoresc?

25 march 2020 56

Bună ziua! Spuneţi-mi, vă rog , indemnzaţia unică la naşterea copilului poate fi blocată de executorul judecătoresc din cauza unui credit nerambursat? Mulţumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Oxana,

Legea interzice Executorului să urmărească indemnzaţia unică la naşterea copilului. Vă adresați la executor cu o cerere și dovada destinației banilor de pe contul bancar și solicitați să nu fie percepută suma respectivă.

26 march 2020