Poate fi greseala la ANC Romania?

04 august 2020 134

Prietenul meu acum 2 ani a depus dosarul pentru redobandirea cetateniei si recent i-a venit scrisoare cum ca trebuie sa completeze dosarul cu anumite documente. In acelasi timp, in baza documentelor lui a depus dosarul si unchiul sau si acum acestuia i-a venit scrisoare ca cererea i-a fost aprobata. Cum poate fi asa, daca abii au aceleasi documente, dar unuia i-a fost aprobata cererea, iar altuia - nu?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Din câte cunosc, ca și în orice altă instituție, dosarele se examinează de mai multe persoane și de aceea fiecare are viziunea lui asupra faptelor expuse. În cazul în care vi s-a cerut să completați dosarul nu este o problemă. Acesta nu este refuz în acordare, că doar fiecare persoană... mai detaliat are un IDNP și este identificabilă în felul său. În cazul prietenului dumneavoastră ceva le-a trezit suspecție autorităților.
În acest caz cel mai rezonabil este să completați dosarul pentru că în caz contrar riscați să nu se aprobe în general.

05 august 2020