Poate fi vanduta o masina mostenita fara acte perfectate pe numele mostenitorului?

20 may 2022 20

Buna ziua. Vreau sa stiu daca poate fi vanduta o masina a tatalui (care e decedat), fara a fi acceptata ca mostenire inca? E posibil de facut o procura cumparatorului pana dureaza procedura cu mostenirea?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Emilia.

Procura de la o persoană decedată nu are valoare juridică și riscați a fi atrasă la răspundere penală pentru falsificarea documentelor.

Mai bine solicitați la notar înregistrarea averii succesorale, aduceți documentele pe mașină. Dacă sunt mai mulți moștenitori atunci se va încheia contract de partaj al averii succesorale între... mai detaliat moștenitori pe cote părți. Dacă nu există acordul părților partajul se va efectua prin instanța judiciară.

23 may 2022