Poate functionarul public sa cumuleze altă functie în cadrul aceleiasi institutii?

02 april 2021 13

Buna ziua. Poate o persoană angajată în funcție de specialist (funcție publică de execuție) să cumuleze în cadrul aceleiași instituții publice funcția de farmacist (personal auxiliar)?

Jurist comments 1

Alexandru Sîrbu
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua.
Regula generală este că nu se poate.
Pentru că:
(2) Funcţionarul public nu este în drept să desfăşoare alte activităţi remunerate:

a) în cadrul autorităţilor publice, cu excepţiile prevăzute de lege;

Există unele excepții. A se vedea: Legea cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public, nr. 158 din 04-07-2008; Hotărârea... mai detaliat Guvernului nr. 201 din 11-03-2009 privind punerea în aplicare a prevederilor Legii nr.158-XVI din 4 iulie 2008 cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public.

06 april 2021