Poate judecatorul sa amane 3 sedinte?

31 january 2022 94

Buna ziua. Poate judecatorul sa amane 3 sedinte in baza cererilor depuse de avocatul paratului, fara ca la dosar sa fie anexat mandatul de avocat in original, tinand cont ca e vorba despre pensia de intretinere a unui minor?

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua Mihaela, La caz constatăm tergiversarea procesului de judecată și impunerea cu pericol de examinare a cauzei într-un termen rezonabil.
Deci, Dvs. puteți să adresați instanței o cerere privind accelerarea procedurii de judecare a cauzei cu menționarea absenței mandatului la materialele dosarului.

01 february 2022
  • Legal consultant

Nu Mihaela, judecătorul dă dovadă de un interes meschin, el a acceptat un oarecare avocat fără mandat. DVS sunteți în drept să-l recuzați, să atenționați judecătorului, că e o persoană cointeresată pe cauza DVS.

01 february 2022