Poate mama copilului minor să vândă imobilul pe care copilul ei minor l-a dobândit prin moștenire?

22 may 2023 33

Bun[ ziua. Mama cu tata era divorțată. Copilul lor de 5 ani a primit casa prin certificat de moștenitor eliberat unicului moștenitor. În documentul dat era stipulat că mama acționează în calitate de reprezentant legal. La moment mama vrea să vândă casa, dar notarul spune că nu are dreptul până când copilul împlinește 18 ani, sau are nevoie de acordul autorității tutelare. Asistența Socială refuză să elibereze un astfel de certificat, explicând că mama este reprezentant legal. Are totuși mama dreptul să vândă casa menționată?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună.
Pentru vânzarea casei este obligatoriu acordul autorității tutelare, altfel va fi anulată tranzacția.
Solicitați decizia de refuz și puteți să o contestați.

23 may 2023