Poate o persoana invalida sa-si vanda apartamentul, intocmind procura pe numele sotiei fratelui sau (cumnatei)?

09 january 2020 13

Poate o persoana invalida sa-si vanda apartamentul, intocmind procura pe numele sotiei fratelui sau (cumnatei)?

Jurist comments 1

  • Advocate trainee

Bună ziua!
Da, persoana cu dizabilități poate împuternici prin procura generală pe orice persoană, caz în care nu este limitată în capacitate de exercițiu.
Mai mult ca atît, sunt notari care se deplasează la domiciliu pentru autentificarea procurii.

10 january 2020