Poate părăsi țara?

19 march 2018 204

Un cunoscut de-al meu are doua credite mari neachitate. Vreau sa aflu daca poate să-și facă pasaport biometric pentru a părăsi țara ca să întoarcă datoriile?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Dacă există o hotărâre judecătorească și o astfel de măsură luată de către executorul judecătoresc atunci nu va putea, trebuie să vă interesați în acest sens dacă executorul judecătoresc a interzis instituțiilor de stat efectuarea anumitelor acte în privinţa debitorului (adică a dvs).

20 march 2018