Poate să ma dea in judecata fostul soț in vederea micsoraarii pensiei alimentare?

11 december 2018 109

Buna ziua. Am divortat 7 ani in urma si am o fiica de 10 ani. După divort fostul soț achita pensie alimentara de 108 lei. Mai tarziu, am avut altă judecata pentru pensia alimentara şi judecatorul a decis să o mareasca. Dupa un an, el m-a dat in judecata pentru micsorarea pensiei alimentare. Ce pot să fac eu?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Nadejda,

În așa caz Dvs. urmează să demonstrați în instanța de judecată faptul că micșorarea pensiei alimentare nu este jusitificată. Să demonstrați că suma curentă nu este suficientă pentru întreținerea copilului și că micșorarea ei nu este posibilă din aceste circumstanțe.

Codul Familiei prevede că pensia alimentară poate fi micşorată... mai detaliat sau majorată de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante. Astfel soțul poate solicita prin instanță micșorarea pensiei.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

11 december 2018