Poate sora tatei să înceapă procesul de succesiune fără să mă informeze?

07 february 2021 51

Buna ziua! Au trecut trei luni de când a decedat tata. A lăsat un apartament, iar eu recent întâmplator am aflat ca sora tatei a început procesul de succesiune fără a ne informa pe mine sau pe mama și timp de o luna ar trebui să-i fie eliberat in prealabil certificatul de succesor. Eu momentan mă aflu peste hotare și, din cauza pandemiei, nu mă pot întoarce acasă.
Cum e posibil ca mătușa să înceapă procesul de succesiune fără prezența mea sau a mamei și are șanse să primească apartamentul? Ce trebuie să fac ca să fie oprit procesul de succesiune până eu mă întorc acasă? Pe cine să contactez? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua, contactaţi notarul la cine a fost deschisă procedura de succesiune şi comunicaţi situaţia. Mama dvs. poate merge la notar să depună şi ea declaraţie de acceptare a succesiunii după decesul soţului ei.

08 february 2021
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Potrivit instituției moștenirii, notarul deja este cel care poartă rolul activ de a anunța și identifica succesorii pentru ai anunța că se deschide procedura succesorală și moștenitorii urmează să refuze sau să accepte moștenirea, în cazul în care acești nu o refuză în termen de 3 luni ea se... mai detaliat consideră acceptată.

Dacă considerați că notarul nu deține informația despre dvs în calitate de moștenitor dvs urmați pasul indicat de coleg.

Sora tatălui dvs nu este moștenitor de clasa 1 prin urmare la moștenire vor participa mai întâi de toate copii defunctului, ei vor fi cei care vor moșteni.

08 february 2021