Poate sotia sa ceara peste un timp pensie alimentara pe perioada anterioara?

08 february 2023 92

Buna ziua. Suntem casatoriti, dar nu mai traim impreuna cu sotia. Copilul a ramas sa locuiasca cu mama, dar eu ii ajut in limita posibilitatilor. Am hotarat sa divortam pe cale amiabila si sa nu ne adresam in instanta pentru stabilirea domiciliului copilului sau plata pensiei alimentare. Imi fac griji ca peste un timp sotia sa nu imi ceara pensia alimentara pentru intreaga perioada de dupa separare? Multumesc!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Vadim.
Pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în judecată.
Poate fi încasată pe perioada anterioară adresării în judecată numai dacă se demonstrează că a fost cerută şi nu aţi achitat.

Codul familiei prevede:
Articolul 98. Termenul de pornire a acţiunii privind încasarea pensiei de întreţinere

(1) Persoana care are dreptul... mai detaliat la întreţinere poate porni o acţiune privind încasarea pensiei de întreţinere, indiferent de termenul care a trecut de la momentul apariţiei dreptului respectiv.

(2) Pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.

(3) Pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar debitorul întreţinerii s-a eschivat de la plata pensiei.

08 february 2023