Poate sotul sa vina la mine in UE si sa munceasca, daca nu are inca cetatenie romana, dar eu o am?

27 april 2021 22

Buna ziua. Eu am cetatenie romana, dar sotul nu are. Sun plecata la munca in UE. Poate sotul sa vina aici ca sa munceasca in baza documentelor mele (avem certificat de casatorie roman)? Cineva mi-a spus ca ma pot duce la primarie aici in tara in care ma aflu si sa iau un document cu care sotul va putea munci. Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună,

După ce Republica Moldova a obținut liberalizarea regimului de vize cu Uniunea Europeană, mai mulți cetățeni de-ai noștri au ajuns să creadă că pot munci în țările din Vest doar în baza pașaportului biometric moldovenesc. În realitate, pașaportul biometric îți permite să călătorești în UE pe termen scurt. Pentru a... mai detaliat te angaja la lucru în străinătate pe o perioadă îndelungată, ai nevoie de mai multe acte. În special, este foarte important să ai o viză de lucru sau un permis de ședere cu scop de muncă, pe care îl poți solicita la consulatul țării unde vrei să mergi.

29 april 2021