Poate tata copiilor sa acorde printr-o procura fostei sotiei dreptul sa efectueze orice actiuni legate de copii?

24 december 2018 82

Poate tata copiilor sa acorde printr-o procura fostei sotiei dreptul sa efectueze orice actiuni legate de copii? Tata copiilor traieste peste hotare si nu are posibilitate de fiecare data cand copii au nevoie de vreo procura de la dinsul sa mearga la ambasada Moldovei si sa faca procura necesara. Sotia ba are nevoie de perfectarea pasaportului biometric pentru doi copii, ba vrea sa calatoreasca cu copiii, ba vrea sa le faca cetatenie romana etc. Cum poate proceda tata in asa situatie? Ori trebuie sa se dezica de drepturile parintesti ca sotia sa poate face tot fara dansul? Despre faptul ca obligatiunile parintesti vor ramane dupa tata oricum, tata stie.

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Procura generala conferă dreptul la încheierea oricăror acte juridice, deci poate întocmi o procura generala or sa indice în ea toate drepturile care le oferă mamei pentru a evita pentru viitor astfel de neplăceri.

24 december 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Alina,
Dacă părinții sunt divorțati și există o hotărâre judecătorească de determinare a domiciliului cu mama nu e necesara nici o procura sau declarație pentru perfectarea actelor pentru copil. Dacă părinții nu sunt divorțati atunci nu este nici o problemă.
Copilul poate ieși din tara fiind însoțit de către un părinte... mai detaliat iar dacă este însoțit de un terț e necesara o procură.
Referitor la perfectarea actelor românești într-adevăr este necesar acordul tatălui exprimat în declarații legalizate notarial sau la Consulat.

24 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Prin procură nu pot fi transmise drepturi strict personale, asa cum sunt drepturile parintesti.
Astfel, in cazurile cand este necesar acordul tatălui, acesta trebuie sa elibereze o Declarație autentificata notarial.
In majoritatea cazurilor, acordul celuilalt parinte nu este necesar, ori este prezumat, indiferent daca sunteti divortati sau nu.
Trebuie... mai detaliat sa va asigurati inainte daca va trebuie sau nu declaratia tatalui (de ex pt plecare peste hotare in vacante, nu este necesar).

Teoretic, tatal copilului poate emite o Declaratie generală. Textul declarației ar fi bine să-l coordonati cu un jurist.

Dezicerea de drepturi părintești nu este, sub nici o forma, o soluție.

25 december 2018