Poate tatal sa o decada din drepturile parintesti pe mama

19 may 2019 106

Buna ziua. Daca mama copiilor (care e in proces de divort de tatal lor) se afla in strainatate la munca, dar mentine legatura cu copiii si le trimite bani, poate tatal sa o decada din drepturile parintesti fara ea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
simplu fapt că copii primesc surse financiare nu poate fi considerat că copilul este în grija corespunzătoare a părintelui.
Urmează a fi luat în calcul factori precum prezența părintelui, educația, căldura, adică e vorba de obligații subiective, copilul să nu simtă distanțarea sau răcirea relațiilor cu părintele.
Situația enunțată este una... mai detaliat de loterie, adică, nu pot fi aduse argumente nici pro nici contra, din speță nu sunt clare multe, urmează a fi studiat în detaliu prezența sau lipsa unui părinte în viața minorului.
Decăderea din drepturi este una din cele mai dure sancțiuni, nu poate fi admisă cu ușurință.
La caz, cred că vă referiți la stabilirea domiciliului copilului după divorț? în asemenea caz, instanța va soluționa speța în favoarea părintelui care va proba grija corespunzătoare atît materială, cît și cea ce ține de viața copilului în general.

20 may 2019