Poate un copil trecut de 18 ani sa ceara de la parinte pensia alimentara pe care acesta ar fi trebuit sa o achite pana la atingerea majoratului de catre copil, dar nu a achitat-o niciodata?

25 december 2019 226

Buna ziua. Parintii mei sunt divortati, am crescut doar cu mama, iar tata nu a achitat niciodata pensie alimentara. Acum el este peste hotare, iar eu am 26 de ani si am familia mea. Acum ma rog de el sa-mi mai trimita un ajutor financiar, pentru ca am copil mic si mi-e greu, dar el ignora rugamintile mele. Pot sa-l dau in judecata ca sa-mi plateasca pensia alimentara pentru anii trecuti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
din păcate, cele enunțate nu sunt prevăzute drept temei de încasatre, cercul de solicitanți fiind limitat, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

02 january 2020