Poate un profesor sa plaseze video pe TikTok?

02 february 2022 39

Bună ziua! Sunt tanar specialist, profesor de informatica la un liceu si student la universitate. Activez de doar o luna! Fiind tanar, am inceput sa plasez video pe Tik Tok cu mesaje ca sunt profesor si glume la acest subiect! Clipurile video nu contin mesaje jignitoare sau ofensatoare. Este vreo lege care sa limiteze sau sa interzica distribuirea unor tipuri de poze sau video de catre un profesor prin intermediul internetului?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună,
în calitate de profesor trebuie să respectați normele de etică profesională. În rest ... e dreptul DVS la libertatea de exprimare însoțită de obligația de a respecta drepturile și demnitatea altor persoane.

03 february 2022