Poate veni sotia mea la mine in Anglia?

28 july 2019 40

Buna! Eu am dubla cetatenie, romana si moldoveneasca. Recent am venit in Anglia si muncesc in constructii. Sotia mea are doar cetatenie moldoveneasca, e posibil sa intre in Anglia pe la vama cu Franta daca e insotita de mine si nu are viza?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Fiecare răspunde pentru sine în raport cu dreptul de a circula și a se afla pe teritoriu UE.
Nu sunt scutiri, în raport cu pașaport MD, chiar daca dvd aveți cetățenie RO, sunt aplicabile regulile țării, cu limitele de aflare pe timp prestabilit.

28 july 2019