Polita de asigurare medicala

12 march 2019 72

Am activat in baza Patentei de intreprinzator. La moment am oprit activitatea pe o perioada nedeterminata. As vrea sa stiu cum sa procedez cu polita de asigurare medicala. Este neaparat sa o prelungesc, daca nu activez ?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Lidia

De fapt legea prevede ca orice persoană fizică neangajată în câmpul muncii este obligată să dețină polița de asigurare medicală.
Persoane care nu sunt angajate beneficiază de o reducere în mărime de 50% la achitarea costului poliției de asigurare obligatorie medicală până la data de 31 martie.
Astfel, pana la... mai detaliat 31 martie puteți achita doar doar 2028 lei și vi se activează statutul de persoană asigurată.

Succes.

12 march 2019