Polița de asigurare medicala

26 april 2019 34

Întreprindere individuală nu activează, fondatorul e plecat peste hotare de doi ani si în acest timp nu a revenit în țară. Spuneți-mi, va rog, daca e obligat sa procure polița de asigurare medicala daca nu s-a aflat în țară.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Conform pct. 3, Anexa nr.2, Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală:

Anexa nr.2
Categoriile de plătitori ai primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă, care se asigură în mod individual
3. Alţi cetăţeni ai Republicii Moldova care nu... mai detaliat sînt angajaţi şi nu fac parte din nici una din categoriile enumerate şi nu sînt asigurate de Guvern, conform art.4 alin.(4) din Legea cu privire la asigurarea obligatorie de asistenţă medicală, care fac dovada aflării în Republica Moldova pentru cel puţin 183 de zile(pe parcursul anului bugetar).

Deci, obligativitatea achitării poliţei medicale, se răsfrînge asupra cetăţenilor RM, care se află pe teritoriul RM cel puţin 183 de zile pe parcursul anului bugetar.

Servus

26 april 2019