Polita de asigurare pe perioada suspendarii CIM

17 august 2020 17

Bună ziua. Contractul individual de munca, suspendat pe motiv de neachitare a salariului (art.78 alin. 1 lit. d1), suspendă și polița de asigurare, sau salariatul beneficiază de ea în această perioadă? Potrivit art. 6 din Legea 1585 din 27.02.1998, parca ar reiesi ca nu mai sunt asigurati, cu toate că nu au nicio vina si nici bani cu ce sa se asigure. Totodată, Codul Muncii in art. 75 spune ca în situația data, salariatii isi pastreaza drepturile si obligatiile, in afara de prestarea muncii si achitarea salariului.
Vă rugăm, stimați colegi, să vă expuneți! Că noi nu ne descurcam, dar situația deja o avem! Vă mulțumim anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca cotizatia pentru polita medicala nu este achitata mai mult de 1 lună daca nu greșesc, poliția medicala nu mai e activă.
Concluzia dumneavoastră e corectă, totul tine de plațile ce se fac.
CIM pastreaza relatia cu angajatorul insa alte drepturi tin expres de platile facute.

18 august 2020