Polita medicala?

18 may 2018 45

Din 2012 sunt angajat oficial. Pana acum nu m-am folosit de polita, Acum cand am nevoie de ea, eu nu sunt in baza de date la policlinica, deci polita nu o am. Unde atunci au fost transferate procentele care s-au retinut pentru asigurare medicala?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
O să vă dezamăgesc, Adevărul este că poliția este valabilă atît timp cît este achitată anual în cazul celor neangajați și lunar în cazul angajaților.
Principiu de procente nu există, în caz că nu sunteți angajat, pentru a beneficia de polița medicală, urmează să vă adresați la oficiul Casei Naționale... mai detaliat de asigurări în Medicină și să achitați costul poliței medicale în sumă de 4050 lei, care va fi valabilă pînă la finele acestui an.

18 may 2018
  • Legal consultant

D-l Vladimir, aţi fost orientat corect, dar mai este o problemă DVS corect puneţi întrebare cer s-a făcut timp de 6 ani cu banii care ua fost reţinuţi din salariul DVS, dacă a fost aşa ceva.În caz dacă au fost reţinuţi banii, DVS sînteţi în drept să vă adresaţi cu... mai detaliat o plîngere la procuro şi să atenţionaţi de ce s-a procedat aşa ceva, n-a fost vr-o şmecherie.

19 may 2018