Polita medicala

30 april 2020 52

Buna! In cazul in care vin in vizita pentru un termen de 20 zile (cu bilet tur-retur ), nu ma reintorc in tara, pot refuza sa semnez Declaratia pe propria raspundere cu privire la achitarea politei medicale in decurs de 72 de ore? Mentionez ca sunt angajata oficial in alta tara, in Moldova vin doar in vizita. Detin asigurare medicala privata valabila si in strainatate. Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Caro,

Toate persoanele care intră pe teritoriul RM în perioada de urgență sunt obligate să semneze Declarația pe propria răspundere cu privire la achitarea poliței medicale in termen de 72 de ore.

Excepția sunt minorii și persoanele în etate (de vîrsta pensioară).

01 may 2020