Poliția i-mi cere act de proprietate asupra fântânii publice.

11 february 2019 58

A fost deteriorat colacul fântânii publice care se află la trei metri în fața porții mele. Procurorul a anulat prima decizie a poliției și a dat cazul spre reexaminare, acuma de la poliție m-au telefonat și mi-au zis să mă prezint la ei cu act de proprietate asupra fântânii și să fiu audiat în calitate de victimă. Întrebarea mea este: în ziua de azi se emit așa acte de proprietate asupra unei fântâni publice și de către cine? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Deci din start sună dubioasă solicitarea deoarece daca este o fântână publică decade idea ca dvs să fiți proprietarul ei, or orice bun aflat în proprietatea dvs e bun al dvs personal și privat.

Deci dvs nu sunteți obligat să prezentați așa act mai mult că atât să dețineți, primăria... mai detaliat urmează să gestioneze și să răspundă pentru fântânile publice ale satului.

11 february 2019