Ponegrirea persoanei pe facebook

12 november 2018 123

Buna! Exista vreun text legal referitor la tema ponegririi unei persoane pe facebook? Mersi!

Jurist comments 8

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

art. 69 Cod Contraventional (injuria)
sau art. 70 Cod Contraventional (calomnia), daca ponegrirea e insotita de invinuirea celui despre care e raspandita informatia mincinoasa, in savarsirea unor infractiuni grave.
Totusi, legea nu reglementeaza expres ca FB sau alte retele ar fi ”loc public”, sau in genere ”loc de savarsire a contraventiei” -... mai detaliat ceea ce ar face dificil incadrarea in art. 69 (1) CC.

12 november 2018
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Suplimentar, in temeiul Legii cu privire la libertatea de exprimare, puteti inainta o actiune in vederea apararii onoarei si demnitatii dvs. Totodata puteti solicita si repararea prejudiciului moral.

12 november 2018

A fost o postare cu foto a unor uameni publici si acum ei au scris plingere pe mine pentru ponegrire?

12 december 2018
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

In cazul, dat dvs., urmeaza sa va aparati in instanta de judecata, fie personal fie prin intermediul unui avocat., daca e persoana publica si ati criticato etc., legea prevede in situatia data anumite exceptii. Insa totul depinde de toate circumstantele cauzei.

12 december 2018

Si care e pedeapsa?!!

13 december 2018
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Daca au scris o plingere la politie atunci pentru injurie pedeapsa este se la 9 la 18 unitati conventionale.

13 december 2018

Se poqte nr Dv de contact?!

13 december 2018
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

068723309, va rog mult daca aveti nevoie de consultatie sa reveniti cu un sunte dupa ora 18:00

13 december 2018