Postarea unui filmulet video cu persoana mea fara acordul meu

01 october 2022 39

Buna ziua. Activez ca asistenta superioara in sectia consultativa intr-un centru raional. Zilele acestea a venit o doamna - nu pacienta - a intrat in biroul meu filmand cu telefonul mobil si a spus ca eu eliberez certificate medicale si trebuie sa-i eliberez si ei. Eu nu ma ocup cu asa ceva si prin urmare, am rugat-o sa paraseasca biroul daca nu mai are intrebari la mine, iar daca are plangeri - sa se adreseze la administratie sau politie. Ea a parasit biroul meu, insistand in continuare ca eu eliberez certificate ilegale. Mai tarziu, a postat filmuletul pe retele de socializare. Ce pot sa fac? Ma simt ofensata. Cum pot sa ma protejez in acest caz?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua doamna Alina, urmeaza sa depuenti o plangere la politie pentru a fi trasa la raspundere contraventionala persoana in cauza.
Paralel, puteti intenta un proces civil , cu obligarea dezmintirii informatiei precum si incasarii prejudiciului moral , ca efect al declaratiilor calomnioase facute de persoana in cauza.
Pentru aceasta insa trebuie... mai detaliat sa urmati anumiti pasi, contactati-ma pe email rotaru.help@gmail.com pentru a primi niste instructiuni mai concrete pe cazul dvs.

Cu respect,
Rotaru Filip.

03 october 2022