Pot ajunge la judecata daca nu am achitat cateva luni datoria?

31 august 2020 209

Anul trecut am luat un imprumut de 8.000 lei. Acum executorul ma suna si imi spune ca am de achitat 22.000 lei. Din cauza ca nu am acesti bani, am cerut sa facem alt grafic, dar el a refuzat, spunându-mi ca ma vor da in judecata si ca as putea ajunge dupa gratii. Este posibil asa ceva? Si ce pot face in asa situatie? Menționez ca nu am ajutorul din partea nimanui si lucrez la moment cu un salariu foarte mic, din care nu pot permite sa achit datoria acum.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Daniela,

Nu, este doar o metodă de a vă speria pentru ca să achitați mai repede datoria.

Înregistrați aceste amenințări din partea executorului și ulterior depuneți o plângere la UNEJ.

31 august 2020